Mārtiņdienas tirgus pirmsskolā

Daudzviet Latvijā ir tradīcija uz Mārtiņdienu rīkot gadatirgus. Upesleju “lielie” pirmsskolēni arī 7. novembra rītā bija gatavi mācīties pirkt un pārdot. Bērnu vecāki bija sagatavojuši daudzveidīgu “preci” - dažādus pašgatavotus gardumus, ābolus, konfektes un rotaslietas.

Bērniem bija līdzi savi maciņi ar pavisam īstu naudu. “Pūcēnu”, “Lapsēnu” un “Lācēnu’ grupās bija glīti izveidots veikals, ar kases aparātiem, reklāmu stendiem, skanēja mūzika un visi gatavojās sagaidīt savus pirmos pircējus. Vēl tikai vajadzēja sadalīt darbus, jo kādam veikalā ir jāstrādā. Tad grupas bērni sadalījās 2 grupās. Vieni gāja ciemos iepirkties pie citiem. Otri sāka mācīties pārdot. “Lācēnu”grupā “strādāja” pārdevējas, kasieri un arī viens brašs apsargs, kurš vēroja lai viss norit mierīgi. “ Pūcēnu”grupā bērni mācījās precīzi saskaitīt naudu, darbojoties ar kases aparātu. Lapsēni katrs reklamēja savu preci, jo konkurence bija liela.

Tirgošanās noritēja raiti. Pārdevēji bija laipni un profesionāli. Pircēji bija apmierināti, jo prece bija kvalitatīva un lēta. Slava par brīnišķīgo tirgu ātri apskrēja tuvākos kaimiņus un pircēji nāca gan no skolas, gan citām grupām. Pasākums lielu prieku sagādāja visiem. Kad bērniem jautāja kas patika vislabāk, tad atbildes bija dažādas: “pirkt”, “pārdot’ un dažiem “maksāt”. Bērniem vēl sagādaja grūtības saskaitīt precīzi savu naudiņu, bet izpratni par to, ka katrai lietai ir sava cena un tā ir precīzi jāsamaksā, radās. Arī otrajā dienā bērni vēlējās spēlēt sižetisko lomu rotaļu “veikals”. Tagad gan tas notiek “pa jokam” ar spēļu naudiņu pārdodot grāmatas un klučus.
Lai arī viss maksāja tikai dažus centus, kopējā peļņa pa visām trim grupām ir 40, - eur. Jau pirms pasākuma bija vienošanās tos ziedot dzīvnieku patversmei. Sazinoties ar “ Ulubeles”pārstāvjiem, tika noskaidrots, ka tagad visvairāk nepieciešami konservi kaķēniem un kucēniem.
Sagatavoja skolotāja S. Tošena