Tiesības lasīt skaļā balsī

Franču rakstnieks – literatūras skolotājs Daniels Penaks savā lieliskajā esejā par lasīšanu “Kā romāns” ( Rīga, Omnia mea, 2018., otrais izdevums) krietni paplašina mūsu redzējumu par lasīšanu un nojauc dažu labu iesīkstējušu tradīciju literatūras mācīšanā. Šai grāmatā arī nosauktas “Lasītāju nerakstītās tiesības” desmit punktos. Un 9. punkts skan:

Tiesības lasīt skaļā balsī

Latvijas Nacionālās Bibliotēkas bērnu literatūras centrs jau otro gadu organizē Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību, kurā aicināti piedalīties 5. – 6. klašu skolnieki visā Latvijā, lai sacenstos par labākā lasītāja – lasīšanas “karaļa” kroni. Bet ne jau sacensība ir galvenais. Vēl svarīgāka ir lasītāju un klausītāju kopā sanākšana, iespēja klausīties fragmentus no daudzām bērnu un pusaudžu iemīļotām grāmatām savu vienaudžu izpildījumā, kā arī iepazīšanās un domubiedru satikšana. Svarīgākais ir lasīšanas un klausīšanās svētki. Tieši tāpēc 29. novembrī Ulbrokas vidusskolas un Upesleju internātpamatskolas – rehabilitācijas centra 5. – 6. klašu labākie lasītāji pulcējās UIPRC aktu zālē uz lasīšanas un klausīšanās svētkiem, lai nopietnas žūrijas vērtējumā noteiktu Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības uzvarētāju Stopiņu novadā. Un, ja pagājušajā gadā tie bija tikai vienas skolas 4 lasītāji, tad šogad par Stopiņu novada labākā lasītāja godu sacentās jau divu skolu 4. – 5. klašu labākie lasītāji.

Žūrijai, kuru pārstāvēja skolotājas K. Krieviņa, S. Supe, I. Smilts, Ulbrokas bibliotēkas vadītāja D. Brigmane un bērnu dārza “Pienenīte” vadītāja Lelde Sturme, nenācās viegli izvēlēties labāko no 20 lasītājiem. Ar žūrijas balsojumu godpilnās tiesības pārstāvēt Stopiņu novadu nākamajā kārtā – reģionālajās sacensībās – nopelnīja Ulbrokas vidusskolas 6. klases skolnieks Haralds Gurtiņš. Arī klausītājiem un līdzjutējiem bija iespēja balsot par savu simpātiju. Visvairāk balsu saņēma Upesleju internātpamatskolas – rehabilitācijas centra 6. kl. skolniece Lienīte Vaļentova.

Vēl viens labs iesākums kā pedagogiem, tā audzēkņiem ir iespēja tikties, iepazīties, runāt par kopīgo, atrast domubiedrus un atklāt jaunus apvāršņus ne tikai grāmatu, bet arī cilvēku pasaulē.
Un pasākuma organizatori nešaubās: tādas tikšanās būs vēl.Paldies Ulbrokas vidusskolas direktora vietniecei audzināšanas jomā un pasākuma dalībniekiem par atsaucību!