
2025. gada aktualitātes
2025. gada svarīgākie notikumi Upesleju sākumskolā
IVAIGO un Erasmus+ konference “Iespējas ikvienam ar Erasmus+ un IVAIGO”, Lietuvā
19.05.25
Šī gada 19. maijā Viļņā norisinājās IVAIGO rīkotā Erasmus+ noslēguma konference “Iespējas ikvienam ar Erasmus+ un IVAIGO”, kurā piedalījās četri Upesleju sākumskolas pirmsskolas skolotāji.
IVAIGO ir dinamiska nevalstiska organizācija, kas atrodas Viļņā, Lietuvā, kas apvieno dažādu jomu profesionāļus, lai veicinātu personīgo izaugsmi, prasmju attīstību un sociālo iekļaušanu. IVAIGO piedāvā pasākumus, kursus, prakses, apmācības un ES finansētus projektus, piemēram, Erasmus+, koncentrējoties uz izglītību, ilgtspēju, aktīvu pilsoniskumu un digitālo pratību, īpašu atbalstu sniedzot marginalizētām grupām.
Pasākums pulcēja iedvesmojošas prezentācijas, interaktīvas diskusijas un praktiskas aktivitātes par tādām tēmām, kā sieviešu iespēju palielināšana, digitālā iekļaušana, demokrātija un speciālo vajadzību izglītība.
Konferences ietvaros veiksmīgi tika apkopoti un prezentēti arī 2024.gada maijā aizsāktā Erasmus+ projekta “Empowering kids with special educational needs in the Baltics( EKSEN) Nr.2023-2-LT01-KA210-SCH-000173013 rezultāti par iekļaujošās izglītības veicināšanu bērniem ar īpašām vajadzībām Baltijas valstīs. Projekts, kurā piedalījās Upesleju sākumsskola kopā ar saviem projekta partneriem no Lietuvas (PII Giraite, asociācija IVAIGO) un Igaunijas( PII Liikuri). Pasākumā tika iepazīstināti klātesošie ar projekta sasniegumiem, tostarp izstrādātām rokasgrāmatām un starptautisko pieredzi no Lietuvas, Latvijas, Igaunijas pedagogiem. Konferences dalībnieki apsprieda inovatīvās metodes mākslas, sporta un mūzikas pielietojumu, apgūstot zināšanas bērniem ar īpašām vajadzībām, vecāku iesaisti bērnu ar speciālām vajadzībām izglītības procesā.
Dalībnieki ne tikai saņēma sertifikātus par apmeklējumu, bet arī devās prom ar jaunām zināšanām, svaigām idejām un praktiskiem instrumentiem iekļaujošu kopienu atbalstam.
Rakstu sagatavoja A.Boreiko

Īstermiņa skolēnu un pedagogu mācību mobilitāte ‘’Ekoloģiskā izglītība ceļā uz ilgtspējīgu nākotni’’
28.04.25. - 02.05.25
Erasmus + projekta "Our action our future!" (projekta nr. 2023-1-PL01-KA210-SCH-000157500) ietvaros divi skolotāji un divi skolēni no Upesleju sākumskolas piedalījās starptautiskā pieredzes apmaiņas braucienā uz YIMEM skolu Mersinas pilsētā, Turcijā. Pasākums norisinājās no 28. aprīļa līdz 2. maijam, un tajā piedalījās arī skolas no Polijas (Szkola Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Mrokowie) un Portugāles (Escola Básica do 1º ciclo com Pré-escolar da Cruz de Carvalho).
Ceļojuma mērķis bija veicināt ekoloģisko apziņu, pedagoģiju un ilgtspējīgu domāšanu, lai skolotāji un skolēni kļūtu par videi draudzīgas izglītības vēstnešiem savās kopienās. Programma bija intensīva un daudzveidīga, aptverot plašu tēmu loku - no ekoloģiskās pedagoģijas pamatiem līdz praktiskām aktivitātēm, kas iedvesmo uz rīcību vides labā.
Brauciena sākumā dalībnieki iepazinās ar ekoloģiskās pedagoģijas pamatiem, piedaloties semināros un grupu diskusijās. Tika organizētas interaktīvas sesijas, piemēram, ekoloģiskās prāta kartes veidošana un brošūru izstrāde skolotājiem, lai palīdzētu labāk izprast, kā skolēniem skaidrot vides aizsardzības jautājumus. Šīs aktivitātes radīja radošu atmosfēru un veicināja kritisko domāšanu
Turpinot apmācības, dalībnieki pievērsās ekoloģiskajai lasītprasmei – prasmei saprast un analizēt dabas procesus un to ietekmi uz cilvēku dzīvi. Šajā posmā dalībnieki izstrādāja materiālus, piemēram, bukletus un glosārijus, kas vēlāk tiks izmantoti skolās, lai veicinātu skolēnu izpratni par ilgtspējību.
Neiztrūka arī praktisko uzdevumu, piemēram, personīgā ekoloģiskā pēdas nospieduma aprēķināšana un atkritumu šķirošana. Tika organizēts arī konkursu, kurā dalībnieki sacentās par to, kura komanda spēj visefektīvāk šķirot atkritumus, tādējādi veicinot izpratni par pārstrādes nozīmi un samazinot ikdienā radīto atkritumu daudzumu.
Noslēguma dienā dalībnieki apkopoja savas iegūtās zināšanas un izveidoja mācību plānus, kas palīdzēs arī turpmāk izglītot skolēnus par ilgtspējīgu dzīvesveidu. Šie materiāli kļūs par svarīgu rīku gan skolotājiem, gan skolēniem, kas vēlas veidot zaļāku nākotni.
Pēc sertifikātu pasniegšanas, dalībnieki piedalījās kultūras un izglītības ekskursijā, kas ļāva iepazīt vietējo kultūru un redzēt, kā citas skolas integrē ekoloģisko izglītību savos mācību procesos.
Šī pieredze bija nozīmīgs solis ceļā uz ilgtspējīgas nākotnes veidošanu, un Upesleju sākumskolas pārstāvji ir gatavi dalīties ar iegūtajām zināšanām un iedvesmu ar saviem kolēģiem un skolēniem Latvijā.
Izglītojošs pasākums vecākiem "Mācāmies kustībā" Upesleju sākumskolā Erasmus+ projektu ietvaros.
24.04.25.
Upesleju sākumskolā tika organizēts izglītojošs pasākums vecākiem “Mācāmies kustībā”, kura mērķis bija dalīties ar plašu pieredzi, kas uzkrāta, piedaloties dažādos Erasmus+ projektos, un sniegt vecākiem praktisku ieskatu mūsdienīgā un bērniem piemērotā izglītības pieejā.
Pasākuma laikā skolas pedagogi un psiholoģe iepazīstināja vecākus ar inovatīvām mācību metodēm, kas balstītas uz kustību, mākslu, mūziku un sportu, un kas efektīvi tiek izmantotas bērnu lasītprasmes, matemātikas un sociālo prasmju attīstīšanā. Vecākiem bija iespēja ne tikai klausīties, bet arī aktīvi līdzdarboties un izprast šo pieeju nozīmi bērnu ikdienas mācību procesā.
Īpaša uzmanība tika pievērsta tam, kā projektos iegūtā pieredze palīdz skolai veidot iekļaujošu, daudzveidīgu un mūsdienīgu mācību vidi. Starp tiem bija projekti, kuros:
-
Tika veicināta iekļaujošas izglītības attīstība pirmsskolās Baltijas valstīs, izmantojot sporta, mākslas un mūzikas iespējas;
-
Attīstītas skolotāju kompetences didaktisko spēļu izmantošanā, kā iekļaujošā un aktīvā mācību metode;
-
Tika sniegti rīki un zināšanas ilgtspējīgas vides izglītības integrēšanai mācību programmās, kā arī zaļo un digitālo prasmju veicināšanai;
-
Izstrādātas inovatīvas mācību metodes un atbalsta sistēmas bērniem ar autismu pirmsskolas izglītībā,
-
kā arī dalīta labā prakse skolotāju profesionālajā attīstībā;
-
Nodrošināta informācija vecākiem, kas palīdz labāk izprast un atbalstīt bērna attīstību mājas vidē.
Šie projekti ir ļāvuši Upesleju sākumskolai būt daļai no plašākas izglītības inovāciju kustības Eiropā un izmantot gūto pieredzi, lai uzlabotu ikdienas darbu ar bērniem. Pasākums kalpoja kā rezultātu izplatīšanas platforma, vienlaikus veicinot ciešāku sadarbību ar vecākiem un sniedzot viņiem vērtīgu ieskatu mūsdienīgā izglītības vidē.
Tika uzsvērts, ka:
-
Ikvienam bērnam pienākas vienlīdzīgas iespējas kvalitatīvai un pieejamai izglītībai
-
Mācībām jābūt interesantām, radošām un pielāgotām bērna vajadzībām,
-
Vecākiem ir būtiska loma bērna attīstības atbalstā, un viņiem jābūt informētiem un iesaistītiem.
Pasākums bija nozīmīgs solis ceļā uz ilgtspējīgu sadarbību starp skolu, ģimeni un sabiedrību, balstoties uz zināšanām, pieredzi un inovatīvām metodēm, kas gūtas starptautiskā sadarbībā.
EMPOWERİNG KİDS WİTH SPECİAL EDUCATİONAL NEEDS İN THE BALTİCS (EKSEN),
2023-2-LT01-KA210-SCH-000173013, sanāksme Upesleju sākumskolā .
Marts, 2025
Upesleju sākumskolas PII pedagogi turpinot piedalīties 2024.gada maijā aizsāktajā Erasmus + maza mēroga sadarbības projektā Empowering kids with special educational needs in the Baltics( EKSEN), 2025.gadā no 17.marta līdz 20.martam savus partnerus no Lietuvas (PII Giraite, asociācija IVAIGO un Igaunijas( PII Liikuri) pieredzes apmaiņā uzņēma Latvijā.
Mūsu komanda viesus iepazīstinājām ar Upesleju sākumskolu, ar skolas pirmskolas izglītības iestādi( PII) un veltīja viesiem sagaidīšanas koncertu. Upesleju sākumskolas PII kolektīvs, tāpat kā tas notika Lietuvā un Igaunijā, piedāvāja piedalīties grupu nodarbībās , izmantojot sporta, mūzikas un mākslas peņemienus, vērojot tās klātienē, bet speciālās grupas skolotāja savu nodarbību piedāvāja noskatīties video formātā. Projekta dalībnieki tika iepazīstināti ar Latvijas iekļaujošās izglītības sistēmu un notika arī diskusijas starp dalībniekiem par darbu, pieredzi un risinājumiem ikdienā, strādājot ar bērniem ar īpašām vajadzībām.
Projekta dalībniekiem bija iespēja paviesoties arī Gaismas speciālajā pamatskolā, kurā iepazinās un vēroja kanisterapijas un mūzikas terapijas nodarbības. Mūzikas terapiju varēja izmēģināt arī paši.
Kultūras programmas ietvaros projekta dalībnieki tika iepazīstināti ar Latvijas vēsturi un kultūru ,piedaloties RIGA GAME Vecrīgā un māla veidošanas un nozīmīšu izgatavošanas meistarklasēs Upesleju skolā.
Rakstu sagatavoja G.Rutkaste.
.jpeg)
%202.jpeg)
%203.jpeg)
Erasmus+ projekti: iespējas, starts un ieguvumi – Upesleju sākumskolas pieredze
Marts, 2025
2025. gada 13. martā Ulbrokas vidusskolā norisinājās Ropažu novada izglītības iestāžu Metodiskā diena ar vadmotīvu “Dalāmies zināšanās, augam kopā!”. Pasākuma mērķis bija veicināt pieredzes apmaiņu starp pedagogiem, akcentējot mūsdienīgas un inovatīvas pieejas izglītības procesā.
Viens no iedvesmojošākajiem dienas notikumiem bija Upesleju sākumskolas skolotāju Ivetas Griķes un Valērijas Iļjinas prezentācija par Erasmus+ projektiem. Skolotājas dalījās ar skolas pieredzi, uzsverot, kā Erasmus+ programmas projekti sniedz būtiskas iespējas profesionālajai pilnveidei, starptautiskai sadarbībai un mācību procesa uzlabošanai.
Prezentācijā tika aplūkoti Erasmus+ projektu uzsākšanas praktiskie soļi, to sniegtās iespējas un ieguvumi gan skolotājiem, gan skolēniem. Tika uzsvērts, kā projekti veicina pedagogu kompetenču attīstību, skolēnu redzesloka paplašināšanu, kā arī iestādes kopējo attīstību un atvērtību Eiropas izglītības telpai.
Upesleju sākumskolas piemērs kalpoja kā iedvesma arī citām izglītības iestādēm, apliecinot, ka ar iniciatīvu un komandas darbu iespējams radīt nozīmīgas pārmaiņas un stiprināt izglītības kvalitāti.


Erasmus + projekts
''Building Autism Bridge in Pre-Primary Education''
EL01-KA210-SCH-000253996
Janvāris, 2025
Š.g. 16. līdz 17. janvārim Upesleju sākumskolas projektu koordinatore Svetlana Stepāne un PII speciālās grupas skolotāja Ilona Maļinovska piedalījās Erasmus+ projekta „Building Autism Bridge in Pre-Primary Education (Auti Bridge)” pirmajā transnacionālajā plānošanas sanāksmē, kas norisinājās Madeiras salā, Portugālē, Funšalas skolā „EB1/PE de Cruz de Carvalho”. Sanāksmē piedalījās pārstāvji no Latvijas, Portugāles un Grieķijas.
Sanāksmē tika apspriestas projekta plānošanas, uzraudzības un komunikācijas stratēģijas, kā arī izstrādāts detalizēts darba plāns. Katra partnerorganizācija iepazīstināja ar savas valsts izglītības sistēmu, speciālās izglītības jautājumiem un atbalsta iespējām bērniem ar īpašām vajadzībām. Tika prezentētas divas pirmsskolas izglītības iestādes no katras valsts, analizējot to darba metodes un atbalsta sistēmas. Notika arī diskusijas par esošajām problēmām un nākotnes perspektīvām attiecībā uz atbalsta nodrošināšanu.
Tika veikta teorētiski-analītiskā materiāla analīze, kā arī noteikti kritēriji metodiskā materiāla sagatavošanai, izvērtējot labākās darba metodes katrā iestādē. Tika precizēti katra partnera pienākumi un uzdevumi, kā arī izstrādāti konkrēti termiņi.
Nākamās sanāksmes tika plānotas ar attiecīgajiem uzdevumiem. Portugāles partneri iepazīstināja ar savu skolu un tās darba īpatnībām. Nākamā sanāksme plānota Latvijā 2025. gada septembrī.
Rakstu sagatavoja I.Malinovska


