2020. gada aktualitātes

Kas to zemi rībināja?
Nu atbrauca Mārtiņdiena
Deviņiem kumeļiem.

Mārtiņdiena iezīmē rudens izskaņu - laiku, kad visi rudens darbi pabeigti un vārti uz ziemu jau vaļā. Lai sāktos balta ziema un laiks ātrāk ritētu uz gaišo pusi, grupas „Pūcēni” bērni, pedagogi un vecāki Mārtiņdienai gatavojās veselu nedēļu.

Sākām ar stāstu par Mārtiņdienu. Noskaidrojām, ko tad īsti svin šajā dienā. Uzzinājuši svētku nozīmi un svinēšanas tradīcijas, ķērāmies klāt pie gatavošanās – zīmējām, līmējām, griezām un rotājām, lai sagatavotu grupiņu Mārtiņa sagaidīšanai. Protams, neizpalika arī masku taisīšana.

Nemanot pienāca arī pati Mārtiņdiena. Bērni sanāca ar pašgatavotām precēm priekš tradicionālā tirdziņa. Kopīgi iekārtojām grupu tirdziņam un lielā tirgošanās varēja sākties! Katram bērnam bija iespēja iejusties gan tirgotāja, gan pircēja lomās. Kad visas preces jau bija nopirktas, varēja sākties lielā jautrība, rotaļas un dažādas aktivitātes. Bērniem bija iespēja makšķerēt kastaņus, velt lielo kāpostu un spēlēt burkānu hokeju. Visbeidzot gājām lūkot, kā tika sagatavoti kartupeļi ziemas uzglabāšanai.

Šogad zemnieks tos bija apsedzis ar lapām, bet lapu bija tik daudz, ka kartupeļus vairs pats atrast nevarēja, tāpēc aicināja bērnus palīgā. Visi kopīgi ķērāmies pie darba un meklējām zemnieka kartupeļus. Nepagāja ilgs laiks, kad visi kartupeļi tika atrasti un nodoti zemniekam gardas maltītes pagatavošanai. Pēc labi padarīta darba bērni tika pacienāti ar veselīgu cienastu – kolrābi. Ar to arī noslēdzām mūsu Mārtiņdienas svinības.

Milzīgs paldies kolēģiem un vecākiem par iesaistīšanos svētku tapšanas procesā! Un, protams, paldies bērniem par jūsu prieku acīs un sirsniņās!

„Pūcēnu” audzinātāja Aija

Mārtiņdiena

Novembris ir bagāts mēnesis ar tradīcijām un Latvijai nozīmīgām dienām! Mārtiņdienā teicām ardievas rudenim un sveicinādami, vērām vaļā vārtus ziemai, cerībā drīz sagaidīt sniegu.

Rudeni pavadījām ar darbošanos jestrā Mārtiņdienas tirdziņā. Mazie „Ezīši” iejutās gan pārdevēju, gan pircēju lomā, piedāvājot pašu ar vecākiem darinātas lietas un dažādus kārumus. Mācījāmies saprast, ka katrs darbiņš ir vērtīgs un prasa zināšanas. Mazie vairs nav tik mazi, jo prata novērtēt to, ka pārdot ir labāk nekā pirkt - pastāv iespēja nopelnīt.

Pagaidām tās ir vēl tikai konfektes, no kurām lielākā daļa tika paglabātas visdrošākajā vietā – vēderiņā. Un protams, kas tad tirdziņš būtu bijis bez ķekatām un grūtību pārvarēšanas, lai tiktu pie kārotajiem saldumiem.

DZIMTENE, Latvijas svētki!

DZIMTENE

Vai tu zini, kas ir Latvija?
Tā ir zeme, mana dzimtene.
Vai tu zini, kas ir dzimtene?
Tā ir zeme, kur es piedzimu.
Vai tu zini, kā es piedzimu?
Tā kā puķuzirnītis uzziedēju māmiņai,
Tā kā puķuzirnītis apvijos ap tētiņu.
/ Jānis Peters/

17.novembris „Ezīši” grupiņā bija varen rosīgs, kāpēc gan? Jo tuvojās svētki! Kādi gan? Mūsu mīļās LATVIJAS dzimšanas dienas svinības. Kas gan svētki ir bez svētku mielasta? Tieši tāpēc, pašā rīta agrumā, rosīgie ezīši devās uz virtuvi, lai gatavotu svētku mielasta-picu. Bērni paši grieza, mizoja, gatavoja, noteica secību, kādā jāsagatavo pica. Kamēr pica gatavojās, bērni iepazinās ar latviešu multfilmu „Gribulītis”.

Pēcpusdienā sākās svētku svinības, bērni dejoja latviešu tautas deju „Tūdaliņ, tāgadiņ”, sūtīja sveicienu Latvijai. Kā arī skaitīja dzejoli par Latviju.

Tad sekoja svētku mielasts ar pašu gatavotu picu un citiem gardumiem, kurus pasniedza tautas tērpā ietērptas skolotājas. Pie svētku galda bērni un skolotājas kopā pārrunāja jauniegūtās zināšanas par Latviju.